29 marca 2024, Piątek
Na portalu znajduje się 60089 ogłoszeń

Jak ubezpieczyć pracownika w delegacji? - służbowe podróże małe i duże

Coraz częściej firmy – zarówno te mniejsze, jak i te większe – wysyłają swoich pracowników za granicę. Nic zatem dziwnego, że obowiązki pracowników i pracodawców w tej materii zostały prawnie uregulowane. Dotyczą one całościowych rozliczeń ze delegację, diet, kosztów wyżywienia, zakwaterowania, transportu, jak i leczenia za granicą.


Warto bliżej przyjrzeć się temu ostatniemu aspektowi. Kto odpowiada za pracownika, który jest w podróży służbowej? Czy pracodawca powinien go ubezpieczyć? Te zagadnienia postanowiliśmy poddać gruntownej analizie.


Ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej jest obowiązkiem pracodawcy?


Wprost nigdzie takiego zapisu nie ma. W Rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 roku (Dz. U. nr 236, poz. 1991, z późn. zm.) jest mowa tylko o pokryciu kosztów leczenia przez pracownika:


1. W razie choroby powstałej podczas podróży pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów leczenia za granicą oraz leków.


2. Nie podlegają zwrotowi koszty leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i zabiegów kosmetycznych oraz nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych, zakupu okularów.


3. Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje ze środków pracodawcy.


4. W razie zgonu pracownika za granicą pracodawca pokrywa koszty transportu zwłok do kraju.


Jak jednak wiadomo koszty leczenia za granicą są dość wysokie. O ile na terenie na terenie Europy najbardziej podstawowe usługi medyczne ratujące zdrowie i życie pokrywa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to poza krajami Unii Europejskiej i EFTY nie możemy liczyć na jakiekolwiek refundację. Logiczne zatem wydaje się wykupienie ubezpieczenia prywatnego dla pracownika wyjeżdżającego w delegację. Lepsze wydanie kilkudziesięciu złotych niż zwracanie kosztów medycznych w tysiącach euro czy dolarów.


 


Co powinna zawierać polisa na wyjazd służbowy?


Ubezpieczenie w podróży służbowej w zasadzie niewiele się różni od polis wykupywanych turystycznie. Przede wszystkim powinno obejmować:


koszty leczenia (za bezpieczną minimalną sumę gwarantowaną na terenie Europy uznaje się 20 000 EUR, poza nią 30 000 – 40 000 EUR),


● ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków


ubezpieczenie bagażu i drogocennego sprzętu (np. firmowego laptopa czy tableta),


Assistance (wsparcie informacyjne, finansowe, medyczne itp., w zależności od pakietu),


ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.


Ubezpieczając pracownika na czas delegacji służbowej, można dodatkowo wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. Jeśli wykonywana za granicą praca podpada pod kategorię „fizyczna” również trzeba wykupić dodatkową składkę.


Koszt ubezpieczenia na podróż biznesową


Polisa na kilkudniowy służbowy wyjazd to koszt wahający się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Podstawowy pakiet na trzy dni można wykupić nawet za 9 zł. Tygodniowe ubezpieczenie to koszt około 20-40 zł. Ceny te oczywiście się różnią w zależności od pakietu i towarzystwa ubezpieczeniowego. Dokładne koszty wyliczysz z pomocą porównywarki Wakacyjna Polisa. Ubezpieczenia do pracy za granicą na Wakacyjnapolisa.pl można zakupić też online.


Bezpieczne podróże służbowe


Choć ubezpieczenie pracownika w podróży służbowej nigdzie nie jest regulowane prawnie, to jednak warto o nim pamiętać. Płacenie słonych rachunków za leczenie w zagranicznych placówkach medycznych to znacznie gorsze rozwiązanie. Lepiej dmuchać na zimne i ubezpieczyć swoich pracowników. Koszt zakupy nie jest wysoki, nie zrujnuje firmowego budżetu, a da gwarancję przejęcia odpowiedzialności za pracownika na czas jego podróży służbowej.




Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych