2 grudnia 2021, Czwartek
Na portalu znajduje się 60094 ogłoszeń

PIT 2020 w aplikacji do wypełniania PIT

Zdecydowana większość podatników w swojej codziennej pracy wykorzystuje narzędzia elektroniczne, takie jak komputery, smartphony czy tablety. Naturalnym sposobem komunikacji jest również połączenie za pomocą sieci internetowej. Do tych trendów dostosowuje się również administracja podatkowa - reformy te znane są pod wspólną nazwą „e-administracji”.


Jednym z jej elementów jest możliwość przygotowania rocznych zeznań podatkowych PIT w formie plików elektronicznych, zastępujących tradycyjne formularze podatkowe. Czym są aplikacje do wypełniania PIT 2020? Dlaczego warto z nich skorzystać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze swojego programu do pracy nad PIT za 2019 rok?


Aplikacje do wypełniania PIT


Formularz podatkowy PIT z założenia zawiera wiele poufnych informacji, rozpoczynając od danych identyfikacyjnych podatnika, w tym jego danych osobowych, adresowych, aż do informacji o stanie jego finansów, czy nawet sytuacji rodzinnej (np. w przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem lub korzystania z preferencji dotyczących posiadania dzieci). Dlatego ustawodawca postanowił, że komunikacja z administracją podatkową przez internet jest możliwa, ale powinna odbywać się za pomocą odpowiednich narzędzi zapewniających bezpieczeństwo przesyłanych i przechowywanych danych. Tak powstała idea e-deklaracji, czyli specjalnych formularzy podatkowych PIT przygotowywanych w odpowiednich programach komputerowych. Pierwotnie założenie umożliwiać miało instalację takiego oprogramowania na swoim komputerze, a następnie za jego pomocą przesłanie pliku (formularza) z odpowiednim szyfrowaniem danych do bramek Ministerstwa. Obecnie dla PIT 2020 możliwe jest nie tylko korzystanie z aplikacji na własnym urządzeniu, ale również z praca z poziomu systemów na serwerach twórców tych programów. Są to tak zwane PIT’y online. Oba rozwiązania mogą być przydatne i bezpieczne, o ile podatnik zachowa się racjonalnie i dołoży należytej staranności w wyborze tej aplikacji.


Dlatego warto skorzystać z aplikacji do wypełnienia PIT 2020?


Podatnicy, którzy skorzystali do tej pory z e-deklaracji i przygotowali je w specjalnych programach do wypełniania PIT wskazują jakie zalety tego rozwiązania przekonały ich do skorzystania z opcji elektronicznego PIT. Do najpopularniej pojawiających się opinii można zaliczyć:



  • wygodę pracy na własnym komputerze, smartphone czy tablecie, z możliwością powrotu do wcześniej wypełnionych części, oraz komfortowymi rozwiązaniami możliwości wprowadzania zmian;

  • wsparcie podatnika poprzez odpowiednie działy pomocy, artykuły i informacje branżowe, wyjaśnienia, FAQ i pomoc techniczną;

  • szybkość wypełnienia deklaracji bez konieczności dodatkowej wizyty na poczcie czy bezpośrednio w urzędzie skarbowym;

  • możliwość pracy z każdego miejsca na świecie, w wybranych przez podatnika godzinach i dniach (niezależnych od godzin pracy urzędów), pod jedynym warunkiem - dostępu do internetu.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do wypełnienia PIT 2020


Przygotowując zeznanie podatkowe PIT za 2019 można skorzystać w wygód proponowanych przez systemy elektroniczne i aplikacje na miarę XXI wieku. Należy jednak pamiętać, że wypełnia się dokument oficjalny, stanowiący ważną informację o podatniku i jego finansach, a za ewentualne nieprawidłowości podatnik może ponieść negatywne konsekwencje. Dlatego wybierając aplikację do pracy nad PIT 2020 warto zwrócić uwagę na twórcę / dostawcę oprogramowania - powinna być to znana, rekomendowana firma. Dodatkowo rekomendowanym rozwiązaniem jest weryfikowanie aktualności programu – przepisy podatkowe w Polsce są dość często zmieniane i aktualizowane, a podatnik winien pracować na prawidłowej wersji formularza.


Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych