15 lutego 2019, Piątek
Na portalu znajduje się 57811 ogłoszeń

Pracodawca już nie rozliczy PIT za Ciebie

Pracownicy jeszcze w zeszłym roku mogli skorzystać z rozliczenia PIT przez pracodawcę. Obecnie PIT-40 został zlikwidowany. Jak prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym, jeżeli nie można zlecić tego zakładowi pracy?


Koniec z PIT-40


Od 2018 roku zniesiono możliwość rozliczania się za pomocą PIT-40 składanego przez pracodawcę w imieniu pracownika. Pracodawca, pobierający zaliczki na podatek w ciągu roku, miał obowiązek sporządzenia zeznania podatkowego za pracownika, jeżeli ten złożył u niego pit-12 do 10 stycznia danego roku. W pit-12 pracownik potwierdzał, że:


- nie osiąga dochodów z innych źródeł,


- nie korzysta z ulg podatkowych,


- nie rozlicza się jako samotny rodzic,


- rozlicza się w trybie indywidualnym, a więc bez współmałżonka.


Sporządzony pit-40 pracodawca wysyłał do urzędu skarbowego do końca lutego. W przypadku wykazania nadpłaty podatku, była ona przeznaczana na poczet zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc marzec. Pracownik nie otrzymywał zatem nadpłaty na własne konto, chyba że jej wysokość przewyższała zaliczkę na podatek dochodowy za kolejny miesiąc. Obecnie pit-40 zastąpiono deklaracją podatkową wypełnianą przez urząd skarbowy.


Jeżeli chce się jednak skorzystać z ulg podatkowych lub rozliczyć dochody osiągane z najmu, powinno się samodzielnie przygotować deklarację podatkową. Może w tym pomóc Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych, który zachęca do prostego rozliczania się z urzędem skarbowym przez Internet.


Proste rozliczenie pit przez Internet


Rozliczenie pit przez Internet jest proste, dzięki czemu bez trudu poradzi sobie z nim każdy podatnik. Program pit online pomaga wpisać odpowiednie kwoty w rubryki formularza i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Dzięki programowi rozliczenie zajmuje kilka minut, a formularz wysyła się elektronicznie, co sprawia, że znika konieczność stania w długich kolejkach w urzędzie skarbowym.


Pity online rozliczenie dla każdego


Pit online jest dobrym rozwiązaniem dla każdego podatnika bez względu na to, czy rozlicza wyłącznie dochody od jednego pracodawcy, czy też z wielu źródeł. Program zlicza dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, stypendiów, najmu prywatnego i z innych źródeł, wskazując, jaki formularz powinien wybrać podatnik. Ponadto program oblicza, jakie ulgi i w jakiej wysokości przysługują podatnikowi. Jest to spore ułatwienie zwłaszcza dla osób korzystających z ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, bądź ulgi dla krwiodawców. W programie obliczy się też wysokość ulgi związanej z darowizną na cele kościelne.


 


 


Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych