25 czerwca 2019, Wtorek
Na portalu znajduje się 58766 ogłoszeń

Prowadzenie specjalistycznych szkoleń – kto może zostać instruktorem kursów operatorów maszyn?

Wysokie kwalifikacje pracownicze to jeden z ważniejszych atutów osób zatrudnionych w branży budowlanej. Podnoszenie swoich umiejętności umożliwia umocnienie swojej pozycji na rynku pracy, a także poszerzenie możliwości zawodowych. Jednym z popularniejszych sposobów na rozwój kwalifikacji zawodowych wśród pracowników budowlanych jest kurs operatorów maszyn budowlanych.


Kurs operatorów maszyn budowlanych – dla kogo?


Osoby uczestniczące w kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe chętnie szkolą się w obsłudze ponad 56 maszyn budowlanych od III. do I klasy. Wśród nich najczęściej wybieranymi są:



  • żurawie wieżowe i samojezdne,

  • podesty ruchome,

  • żurawie HDS i przenośne,

  • wózki widłowe,

  • ładowarki teleskopowe,

  • suwnice.


Kurs operatorów maszyn budowlanych składa się z części praktycznej oraz teoretycznej, a wieńczony jest egzaminem umożliwiającym uzyskanie uprawnień UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Osoba ubiegająca się o uprawnienia uzyskiwane w ramach kursu operatorów maszyn budowlanych musi spełnić kilka podstawowych warunków:



  • mieć ukończony 18. rok życia,

  • posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe,

  • przejść badania lekarskie potwierdzające możliwości zawodowe,

  • w przypadku poruszania się maszyną po drogach konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. B lub T.


Podstawą prawną kursów operatorów maszyn budowlanych jest rozporządzenie Ministra Gospodarki z dn. 20.09.2001 r. (Dz. U. Nr 118 z dnia 15.10.2001 r. poz. 1263).


Jakie warunki trzeba spełnić, by stać się instruktorem kursów maszyn budowlanych?


Specjalistyczne szkolenia z zakresu obsługi maszyn budowlanych mogą być prowadzone wyłącznie przez wysoce wykwalifikowanych instruktorów. Wraz ze zwyżkującym trendem podnoszenia kwalifikacji zawodowych wśród obecnych oraz przyszłych pracowników branży budowlanej, rośnie również popyt na instruktorów kursów operatorów maszyn budowlanych. Instruktorzy w kompleksowy sposób prowadzą szkolenia dotyczące teoretycznego i praktycznego użytkowania konkretnych maszyn budowlanych.


Wymagania regulujące ubieganie się o tytuł instruktora regulowane są przez rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. 2017, poz. 134). Wedle wytycznych zawartych w Dzienniku Ustaw osoba chcąca uzyskać tytuł instruktora powinna legitymować się świadectwem szkolnym i dyplomem, a także uprawnieniami operatora, które umożliwiają zweryfikowanie umiejętności praktycznych pozwalających na naukę zawodu.


Instruktor kursów operatorów maszyn budowlanych powinien posiadać co najmniej zawodowe wykształcenie techniczne lub średnie, a także uprawnienia do operowania maszynami najwyższej klasy wybranej specjalności.


Co więcej, wedle rozporządzenia MEN z dn. 03.02.2006 r. (Dz. U. Nr 21 poz. 216), osoba chcąca szkolić przyszłych operatorów zobowiązana jest do pozytywnego zaliczenia kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. Program szkolenia pedagogicznego składa się z przedstawienia kandydatowi zagadnień z zakresu dydaktyki ogólnej i szczegółowej, podstaw psychologii oraz praktyki metodycznej. Kurs ten zakończony jest egzaminem wewnętrznym oraz wydaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu.


Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych