21 września 2021, Wtorek
Na portalu znajduje się 60094 ogłoszeń

Jak działają kalkulatory wynagrodzeń?

Każdy z nas chciałby wiele zarabiać. Niestety, nawet jeśli nasi pracodawcy dołożą nam do pensji to wcale nie trafia ona bezpośrednio w ręce pracownika. Od pensji odliczane są bowiem różnego rodzaju składki, które obniżają kwotę wpłaty i to często znacznie. Gdybyśmy zarabiali tyle, ile kosztujemy naszego pracodawcę, pewnie większość z nas byłaby zadowolona.


Jak obliczyć, ile zarobimy?

Podczas poszukiwania pracy, często podawane są stawki płacy. O ile określenie netto powie nam ile zarobimy "na rękę" to stawka brutto tak naprawdę nic jasnego nie wskazuje. Potencjalny pracownik po stawce brutto nie wie, ile może otrzymać wypłaty. Może w tym jednak pomóc kalkulator wynagrodzeń - jest to narzędzie dostępne w Internecie, z którego może skorzystać każdy. Kalkulator wynagrodzeń jest prosty w obsłudze i co ważne, może wskazać ile będzie wynosiła wypłata, biorąc pod uwagę różne rodzaje umów - zlecenie, umowę o pracę czy o dzieło. Jest to spore ułatwienie dla każdego, kto chce skorzystać z narzędzia. Jeśli nie możemy w danym momencie skorzystać z kalkulatora to najlepszym wyjściem będzie zapytanie pracodawcy, ile będzie wynosiła pensja netto. Ma on obowiązek udzielić takiej odpowiedzi kandydatowi na stanowisko, przed podpisaniem z nim umowy.Jak korzystać z kalkulatora wynagrodzenia?

Korzystanie z kalkulatora wynagrodzenia jest proste, wystarczy uzupełnić jego rubryki odpowiednimi danymi. Najpierw wybieramy typ umowy, która ma nas wiązać z pracodawcą. Należy podać wysokość składek emerytalnych, rentowych i zdrowotnych. Jeśli nie wiemy ile wynoszą, najlepiej jest skorzystać ze standardowych wymiarów składek, bowiem najprawdopodobniej nasz pracodawca będzie takie właśnie opłacał. Należy również określić, czy zaliczka na podatek będzie wynosiła 18 czy 32%. Podając wszystkie dane oraz wynagrodzenie brutto, kalkulator przeliczy, jaką wysokość pensji otrzymamy przelewem na konto. Jest to narzędzie bardzo przydatne dla osób, które dopiero mają podpisać umowę z nowym pracodawcą - lepiej sprawdzić ile ma się zarabiać, niż później żałować złożonego podpisu.

Zmienna wypłata a kalkulator wynagrodzenia

Warto pamiętać, że każdy kalkulator wynagrodzenia jest w stanie ukazać, ile będzie wynosiła podstawa pensji. Jeśli ktoś ma otrzymywać zmienne wynagrodzenie zależne od warunków pracy, ilości przepracowanych godzin czy od premii to niestety, ale kalkulator nie powie mu, ile weźmie na rękę co miesiąc. Pracodawca musi jednak ustalić podstawę, na której będzie opierała się wysokość wypłaty, a dodatki będą do niej dokładane. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaką kwotę każdego miesiąca otrzymamy bezwzględnie na swoje konto. Wysokość premii czy innych dodatków możemy już obliczyć sami. Jeśli jednak podstawa nas zadowala to warto podpisać umowę. Z pewnością nie ma co liczyć na to, że premia i inne uznania będą w stanie wynagrodzić nam niską podstawę wynagrodzenia. Tego typu zapewnienia ze strony potencjalnego pracodawcy raczej nie powinno się przyjmować za pewnik, ponieważ są to wartości zmienne.


Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych