19 kwietnia 2024, Piątek
Na portalu znajduje się 60089 ogłoszeń

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych – najważniejsze informacje

Praca w Niemczech to dla wielu osób cały czas bardzo atrakcyjna możliwość uzyskania większych zarobków niż w kraju. Ofert typu – opiekunka osób starszych Niemcy w sieci nie brakuje, a zainteresowanie taką pracą utrzymuje się na wysokim poziomie. Jednak czy każdy nadaje się do takiej pracy? Jakie wymagania stawiają przed kandydatami do pracy agencje pośredniczące w pracy tego typu? Czy trzeba mieć kwalifikacje, aby w taki sposób zarabiać na życie?


Opiekunka Niemcy – czy do pracy potrzebne są specjalne kwalifikacje?


Zazwyczaj w większości ogłoszeń typu – opieka Niemcy czy praca Niemcy nie ma wskazania, że są potrzebne wyjątkowe kwalifikacje czy umiejętności. Trzeba jednak zwrócić uwagę na specyfikę takiej pracy. Przede wszystkim przyda się w niej znajomość języka niemieckiego w takim stopniu, aby bez problemu porozumiewać się z osobą, którą będzie się opiekować, a także z innymi osobami, z jakimi będzie się miało styczność w czasie pobytu poza granicami kraju. Kolejną istotną kwestią jest to, że kandydaci do pracy z osobami starszymi powinni charakteryzować się empatią i wrażliwością, a także zaangażowaniem w to, co robią. Trzeba mieć też na względzie to, że niekiedy osoby starsze są schorowane np. leżące lub wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wówczas przydaje się specjalne przeszkolenie np. na kursie na opiekunkę dla osób starszych. Jednak zazwyczaj takie kwestie są zaznaczone w ogłoszeniu dotyczącym pracy z konkretną osobą.


Praca w Niemczech przez agencję pracy czy samodzielne wyszukiwanie ogłoszeń?


Dużym dylematem dla osób szukających pracy jest to, czy skorzystać z oferty agencji czy też samodzielnie szukać pracy. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu wyjazdach, o wiele lepiej powierzyć znalezienie agencji, która specjalizuje się w pośrednictwie tego typu pracy. Pomoże ona znaleźć pracę, a także zorganizować wyjazd oraz załatwić formalności związane z podjęciem pracy poza granicami naszego kraju.


O czym pamiętać przed wyjazdem do pracy?


Zawsze przed podjęciem jakiegokolwiek zlecenia na opiekę nad osobą starszą, należy zapoznać się ze szczegółowym zakresem obowiązków. Jeżeli nie będzie on nam odpowiadał, lepiej odmówić i poczekać na inną ofertę niż później się martwić brakiem możliwości rozwiązania kontraktu. Ważne jest też to, aby dowiedzieć się o kwestie związane z dojazdem do pracy. Nie mniej istotne jest także to, aby odpowiednio się spakować. Jest to zazwyczaj długi wyjazd, więc trzeba zabrać ze sobą odpowiednią ilość ubrań i zmian bielizny, a także kosmetyki. Jeżeli przyjmujemy leki nie możemy zapomnieć o ich zapasie. Można też zabrać ze sobą słownik, szczególnie jeśli jedzie się po raz pierwszy, gdyż może się okazać, że wystąpi u nas tzw. blokada językowa, która może w pierwszych dniach utrudniać sprawną komunikację, a słownik pod ręką będzie ułatwiał odnalezienie konkretnych słów czy zwrotów.


Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych