27 kwietnia 2024, Sobota
Na portalu znajduje się 60089 ogłoszeń

Znajomość języków obcych a zarobki (Preply raport 2015)

Przygotowanie zawodowe, wykształcenie to nie wszystko. Licząc na dobrą pracę, wysokie zarobki i sukces zawodowy warto zadbać również o znajomość języków obcych. Ich nauka rozwija nas nie tylko językowo, ale jest samą w sobie gimnastyką dla mózgu ćwicząc logiczne myślenie, kreatywność i szereg innych kompetencji kluczowych dla pracy zawodowej. Języki obce na rynku pracy to istotny atut. O ile jeszcze kilka lat temu wymagany był zaledwie jeden język obcy, to obecnie jeden język jest standardem, zaś wymaga się zwykle dwóch, trzech języków.

W wielu branżach angielski jest językiem niezbędnym, do podjęcia pracy, edukacji i rozwoju zawodowego i nie są to bynajmniej tłumaczenia, czy też edukacja językowa.


Do takich branż niewątpliwie należy inżynieria, informatyka, logistyka, chociaż katalog zawodów nie jest zamknięty. W coraz mniejszej grupie zawodów język obcy nie odgrywa znaczącej roli. Kompetencje językowe powoli stały się miernikiem naszej osobowości i wartości. Nawet jeśli w danej pracy nie będziemy korzystać z zasobów umiejętności językowych, to pracodawcy często wypytują o posługiwanie się angielskim, czy też naukę innych języków, co ma świadczyć o naszej kreatywności, zdolnościach itd. Potrzeby w zakresie posługiwania się angielskim wynikają głównie z globalizacji i upowszechnienia komunikacji międzynarodowej, handlu międzynarodowego. Angielski samoistnie stał się językiem uniwersalnym językiem biznesu i językiem internetu. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez angielskiego.


Znajomość języków obcych w dość znaczący sposób przekłada się na możliwości zatrudnienia jak i wysokość wynagrodzenia na danym stanowisku. Osoby znające języki są nie tylko lepiej postrzegane i chętniej zatrudniane, co oferuje im się bardziej odpowiedzialne zadania, oraz wyższe  wynagrodzenia. Często wyższe pecje wiążą się z zadaniami powierzanymi w obszarze współpracy międzynarodowej, aczkolwiek zdarzają się również dysproporcje w zarobkach wynikające wyłącznie z posiadanych certyfikatów znajomości języka. Bardzo często prócz niższych zarobków osoby nie rozwijające się językowo maja zablokowaną możliwość awansu zawodowego, który wymaga posiadania określonych co najmniej formalnie kompetencji językowych.


Badania statystyczne dowodzą, iż znając angielski można liczyć na płace wyższe o mniej więcej dwadzieścia procent. W przypadku innych języków przedział płac zależy od zawodu, charakteru pracy, regionu itp. jednak różnica może wynieść nawet sto procent. Im rzadszy język, którym operuje mniej osób, tym dysproporcje są wyższe. Podobnie sprawy się mają jeśli chodzi o wielojęzyczność. Im większą ilością języków władamy tym możemy liczyć na wyższe płace wykonując tę sama pracę. Z każdym językiem nasze zarobki rosną o co najmniej dziesięć procent. Istotną zaletą kompetencji językowych jest możliwość podejmowania pracy poza Polską. Wraz z upowszechnieniem się pracy zdalnej, która w wielu profesjach jest możliwa, znajomość angielskiego jak i innych języków otwiera szansę na zatrudnienie w zagranicznych firmach mieszkając w dalszym ciągu w Polsce.


Więcej o zarobkach na stronie magazynu Forbes.


Do języków, których znajomość wymagają pracodawcy najczęściej należy angielski i niemiecki. Są to języki popularne na świecie, jak również języki najczęściej wybierane do nauki przez Polaków. Coraz częściej wymaga się znajomości języków rosyjskiego, ukraińskiego a także chińskiego, arabskiego. Przykładowo będąc logistykiem mówiących wyłącznie w języku angielskim można liczyć na zarobki rzędu średniej krajowej, zaś znając język chiński pracodawcy nie tylko chętniej ans będą chcieli przyjąć do zespołu pracowników ale również są gotowi zapłacić nam o pięćdziesiąt procent więcej - podaje Marcin z Preply (nauka angielskiego przez skype).


Język angielski jest absolutną podstawą tak w pracy managera, kierownika jak również kelnera, recepcjonisty, księgowej czy muzyka, dziennikarza itd. By być na bieżąco z nowinkami z branży jak i obsługiwać, pozyskiwać klientów, petentów z całego świata, a to jest współcześnie celem firm z niemal każdej branży, konieczny jest angielski. Wkraczający na rynek pracy młodzi kandydaci, absolwenci najczęściej mają już opanowany angielski z racji obowiązku zdawania języka obcego na maturze, nauczania od szkoły podstawowej itp. działaniom aktywizującym. Znacznie większy problem z nauka języków wykazuje pokolenie trzydziesto i czterdziestolatków, którzy niechętnie podejmują naukę języków.


Wymogi znajomości języka bywają różne, najczęściej wymaga się komunikatywnej znajomości języka, którą opanować można przy dobrej motywacji i systematycznej nauce już w dwa, trzy miesiące. Warto więc zainwestować w siebie i naukę języków. W niektórych pracach wymaga się znajomości bardzo dobrej i biegłej języka, wówczas należy się wykazać nie tylko znajomością języka w mowie, ale i piśmie w stopniu zbliżonym do ojczystego. Pomóc w opanowaniu języka niewątpliwie może nauka angielskiego przez Skype. Nie rezygnując z pracy, rozwoju osobistego i kariery zawodowej można rozwijać również kompetencje językowe, tak aby nie przestać być dla pracodawcy atrakcyjnym pracownikiem. Każdy kolejny język który opanujemy co najmniej w stopniu komunikatywnym to nasza przepustka do lepszej płacy. Warto w tym momencie zastanowić się nam wyborem języka do nauki łącząc popyt na fachowców ze znajomością danego języka obcego oraz własną pasją.


W obliczy nieustannie popularnej emigracji zarobkowej znajomość języków obcych przybiera na znaczeniu. Znając angielski, niemiecki czy francuski nie musimy obawiać się o poszukiwania pracy za granicą. Wybierając się do pracy za granicę znając angielski można zarówno podjąć pracę w Anglii, jak i wielu innych krajach. Pracownicy, emigranci z Polski nie władający językami obcymi mimo tego, iż o wiele łatwiej niż w Polsce znajdują zatrudnienie, to mogą liczyć na niższe wynagrodzenia z tego tytułu. Mówiąc po angielsku można myśleć nie tylko o pracy ale i o pracy w swoim zawodzie, awansie, rozwoju zawodowym. Mimo wysokich kwalifikacji i doświadczenia znacznie mniej ofert pracy za granicą kierowanych jest do osób nie mówiących językami obcymi - podaje Marcin z Preply (nauka angielskiego przez skype).


By podnieść swoje lokaty na rynku pracy warto się nieustannie dokształcać. Jednym ze skutecznych i jednocześnie wygodnych sposobów inwestycji w rozwój swojej wiedzy jest nauka angielskiego przez Skype. Nowoczesny, modny sposób nauki jest idealny zarówno dla młodzieży, studentów, jak i przedsiębiorców, managerów. Dzięki lekcjom na Skype można zgłębić specjalistyczny słownik ekonomiczny, prawniczy, czy medyczny. Koszty poniesione na korepetycje z angielskiego przy pomocy Skype mogą się błyskawicznie zwrócić uzyskując posadę w międzynarodowym środowisku, awansując na kierownicze stanowiska, czy tez pozyskując dostawców, klientów zza granicy.


Znajomość języków istotna jest nie tylko an etapie rekrutacji i w chwili rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. O wiele bardziej liczą się praktyczne umiejętności wykorzystywane w codziennej pracy niżeli efekt podczas spotkania z pracodawcą. Co ważne komunikacja w języku obcym ma kluczowe znaczenie w przypadku prowadzenia własnej firmy. Chcąc być liczącą się na rynku firmą, niezależnie od branży w której obszarze mamy zamiar działać warto zaistnieć w sieci, a co za tym idzie zapewnić ofertę nie tylko dla klientów, odbiorców z Polski, ale również zagranicy.


Jeśli nauka angielskiego przez skype to zobacz stronę Preply gdzie nauka będzie szybka i efektywna.


Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj
Nie masz konta? Zarejestruj się

Extra Oferta


Twoja oferta w tym miejscu?

Chcesz aby Twoja oferta pracy wyświetlała się w tym miejscu za jedyne 20 złotych netto? To bardzo proste. Wypromuj swoją ofertę pracy.

Wyróżnij się »

Sonda


Czy warto rozmawiać w pracy o sprawach prywatnych